ANASAYFA    PİPO    PİPO GALERİ    LÜLETAŞI    LÜLETAŞI PİPO GALERİ    TÜTÜN    TÜTÜN GALERİ
 
AKSAM ve AKSESUAR    ÖNERİLER    KONUK DEFTERİ
 
  LİNKLER    TÜRKİYE PİPO KULÜBÜ

 
 
       
  PiPO  TÜTÜNLERi  
 

PiPO TÜTÜNÜ TERiMLERi

 
 
 

Air-Cured:

Güneş ışığından korunmuş ortamlarda doğal olarak kurutulur. Kurutma ya tüm bitkinin ya da sadece yaprakların olgunluğa erişmesini sağlayarak gerçekleştirilir. Bitki tarafından üretilen şeker miktarı, 3 aylık işlem süresince azalır.

American Harmanları:

Nemlendirici ve tatlandırıcı elemanlar içeren "souce"larla zenginleştirilmiş Virginia, Burley ve Oriental tütünlerinin değişik oranlarda karışımı ile elde edilir. Bu harmanlar satışa sunulurken aromatik tatlandırıcılarla karıştırılır.

Aromatics:

Avrupa ve Amerika orijinlidir. Genç içiciler tarafından tercih edilir. Kiraz, portakal, çikolata, kahve, viski ve bir sürü tatlar içerir. Sonuçta bu tatları vermek için kimyasallar kullanıldığı da unutulmamalıdır.

British Flake ve Ready Rubbed:

Tütün yaprakları büyük bir basınç altında günlerce ısı altında tutulur. Tütün üzerinde oluşan "Cake" presten ayıklanır ve ince dilimler halinde kesilir. Bu tür tütünler, çok iyi yavaş yanan bir içim sağlar. İçim için beceri ve pratik gerekir. Ready Rubbed şeklinde satılanların içimi daha kolaydır ve yeni pipo içiciler için iyi bir içim sağlayabilir.

Burleys:

Yapraklar en son seviyede büyüdüğünde toplanır. "Dark" türü gibi fermante edilmez ama genellikle olgunlaşmış türdedir. Çok fazla aromatik değildir ve karışımlar için kullanışlıdır.

Dark:

Başlangıçta dünyada en yaygın olarak üretilen, çok fazla olgunlaşmamış yapraklardan elde edilir ve fermantasyona tabi tutulur. İkinci seviye fermantasyona tabi tutulan tütün yaprakları puro yapımında da kullanılır.

Dark Harmanları:

Değişik orijinli (Fransa, Güney Amerika, Afrika, Asya) "dark" tütünler içerir. Genellikle katkı maddesi veya "sauce" içermez

Fire-Cured:

"Dark" benzeridir. Doğal kuruması odun tütsüsü ile tamamlanır (geleneksel olarak çam ağacı kullanılır).

Flue-Cured:

Sıcak hava ile kurutulan Virginia tipi tütünlerdir. Hasat çok hızlı yapılır. Bitki orta derecede büyüyünce hasat yapılır. Hasat yapılan yapraklar yedi gün boyunca sıcak hava verilen kuruma bölümlerine dizilir. Yapraklar hızlı ısı yükselmesinden dolayı sarı renk alır. Virgia tütünleri aromatiktir. Karışımda ana tütün olarak kullanılır.

Mixtures

Değişik egzotik tütünlerin dikkatli karışımı ile, tek tat özelliği kazandırılmış harmanlardır. Karışımdaki bazı egzotik tütünler, daha zengin aromatik özellik kazanmaları için preslenir ve dark hale getirilir.

Sun-Cured:

Oriental tütün sınıfını temsil eder. Çoğunlukla Türkiye ve komşu ülkelerinde tarımı yapılır. Oriental tütünlerin temel özellikleri aromatik olmaları ve şeker seviyelerinin yüksek olmasından (% 10-15) kaynaklanır. Yumuşak bir içimi vardır ve kullanıldığı karışımlarda homojen bir tat verir. Tekel' in "Türk Pipo Tütünü" saf Oriental' dır.

Twist ve Spun Cut:

Genellikle meraklıları tarafından tercih edilir ve çok özel tütün satıcıları tarafından saklanır. Tamamen doymuş, güçlü ve zengin bir tütündür. Gemiciler tarafından ip şekli verir gibi kıvrılarak yapılır. En iyi örneği "Escudo" dur.

Virginia Harmanları:

Bu tat en seki bilinen tattır. Katkısız olarak saf Virginia karışımı olması en önemli özelliğidir."

( Akşam Gezmesi ve Pipo Web Sitesi - http://aksamgezmesi.tripod.com/tutun.htm )

 
 
 

 
 

Anasayfa  Satıcı Adresleri  Tütün Yorumlarım  Piponun Zararları  Basında Pipo Web Sitem
Sıkça Sorulan Sorular  Pipo Ustaları ile Söyleşiler  Piponun Üstatları  Pipo Projeleri

E-Mail