HOME PAGE    PIPE    PIPE GALLERY    MEERSCHAUM    MEERSCHAUM PIPE GALLERY     PIPE TOBACCOS
PIPE TOBACCO GALLERY     ACCESSORIES     RECOMMENDATIONS
     LINK      PIPE CLUB OF TURKEY

 
 
           
 

 

 

 
 

 
LÜLETA
ŞI

Beyaz Altın
“Lületaşı”

Eskişehir denilince akla ilk gelen, “Lületaşı”dır. Lületaşını işlemek bir
el sanatıdır ve ilimize özgüdür.

Eskişehir`de çıktığı için “Eskişehir Taşı” da denir. Halk dilinde “Aktaş”
ve “Patal” olarak da anılır. 
 
 
Lületaşının, beyaz, sarımtrak, gri ya da kırmızımsı ve mat renklileri vardır. Sertlik derecesi 2 - 2.5 olup, hafif yapışkan ve gözeneklidir. Toprağın 20- 60-130 metre derinliklerinde, irili ufaklı yumrular halinde bulunur. Küçük yumrular, derinlere açılan kuyular ve kuyulara bağlı tüneller kazılarak toplanır.
 
Bu kuyuların bir kısmı kuru, bir kısmı suludur. Sulu olan kuyuların taşları daha makbuldür. Pensilvanya, Güney Karolina, Utah, Meksika, Madrid, Nayirobi gibi değişik yerlerde de lületaşı üretilmektedir; ancak bunlar önemsiz ve düşük kalitededir. En kaliteli lületaşı Eskişehir'de bulunmaktadır. Kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği ile, çok uygun bir pipo malzemesi olduğu gibi, pek çok sanayi dalında kullanılan iyi bir absorban, filtre, yalıtım ve dolgu malzemesidir. Yıllardır sanayide, vazgeçilmez bir madde haline gelmiştir. Ağızlık, pipo, süs eşyası ve otomobil boya sanayiinde kullanılır. Porselen hamuruna, böcek ilaçlarına, pudra ve leke çıkartma ilaçlarına katılır.
 
Jeolojik olarak üç kademe halinde teşekkül etmiştir:
 
Birinci sıralık
:
Kumlu-killi toprak arasında 10-14 m. derinliklerdeki cevherdir.
İkinci sıralık
:
40-60 m. arasında oluşur.Killi seviyesinde teşekkül eden cevherdir.
Üçüncü sıralık
:
Kongremera serisinde teşekkül eden en kaliteli lületaşı serisidir ve bu da 80-130 m. arasında topografyaya uygun olarak teşekkül etmiştir.

Diğer lületaşı cinsleri ise ; parçapamuklu, daneli dökme, birim birlik ve cılızdır.

Eskişehir' de lületaşı çıkartılan yerler ise: Sarısu, Yenişehir, Türkmentokat, Gökçeoğlu, Karaçay, Söğütçük, Sepetçi, Margı, Nemli, Kümbet, Yeniköy, Kepertepe, Karahöyük ve Başören'dir.
1978-1987 yıları arasında lületaşı pipo ihracatı, yılda 800 -900 bin dolar getirmiştir. Pipo dışında, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe gibi mamullerin ihracatta payı büyüktür. Alıcı ülkeler, ABD, Avusturya , Hollanda, Belçika ve Almanya'dır. Günümüzde, yılda en az 1-1.5 milyon dolarlık ihracat yapılmaktadır. Bunun yanında yurdumuza gelen turistlere de işlenmiş lületaşı satılarak, Türkiye ekonomisine fayda sağlanmaktadır.
 

 

Resim ve yazıların tamamı   http://www.eskisehir-bld.gov.tr/kentr/et/lt.php   adresinden alınmıştır.

 

SAYFA-2 >>

SAYFA-3 >>

 

Home Page        Tobacco Evaluations         My Pipe Web Site in the News
 
Conversations with Pipe Masters    The Experts of Smoking Pipe Subject    Pipe Projects

E-Mail